listopad 20, 2018

Quizziz

Hits: 10829

Quizizz – quiz on line

Opis narzędzia

Quizizz jest platformą internetową dającą możliwość tworzenia własnych quizów oraz korzystania z już istniejących. Quizy można przeprowadzić podczas lekcji, bądź zadawać uczniom w ramach samodzielnego przygotowywania ich do zajęć. Aby przeprowadzić quiz, wystarczy udostępnić uczniom link. Dużą zaletą Quizizz jest to, że może on być rozwiązany równocześnie przez każdego ucznia indywidualnie na kązdym urządzeniu eletorniczym mającym dostęp do internetu. Quizy mogą być narzędziem do wprowadzania nowych tematów, bądź też sposobem na sprawdzenie wiedzy już zdobytej przez uczniów, jako testy wiedzy.

Co wyróżnia to narzędzie:

  • daje możliwość tworzenia swoich quizów dopasowanych do potrzeb
  • umożliwia korzystanie z zasobów gotowych quizów, udostępnianych przez innych użytkowników,
  • uatrakcyjnia lekcję,
  • obiektywnie mierzy wiedzę uczniów ,bądź wprowadza w nowy temat,
  • możliwość losowej kolejności pytań dla każdego uczestnika,
  • czas na odpowiedź zależy od naszych preferencji, do każdego pytanie można go dostosować biorąc pod uwagę wiedzę i umiejętności uczestników,
  • uczestnik gry widzi na swoim ekranie swoje wyniki (liczba poprawnych i błędnych odpowiedzi),
  • czas odmierzany jest przez zabawny awatar,
  • po każdej odpowiedzi generowane są zśmieszne memy.

Jak pracować z narzędziem

Aby stworzyć swój quiz on-line, najpierw należy wejść na stronę główną platformy https://quizizz.com. Strona ta jest w języku angielskim. Jednak po zalogowaniu się i wypełnieniu podstawowych danych, język na stronie automatycznie zmienia się na polski.

W celu rozpoczęcia pracy należy najpierw zarejestrować się, wybieramy GET STARTED, a następnie wypełniamy kolejno pola: e-mail, imię, nazwisko, kraj, kod pocztowy, organizację, w której pracujemy.

Po wejściu do aplikacji można skorzystać z wyszukiwarki gotowych quizów. W ten sposób można skorzystać z gotowych zasobów udostępnionych przez innych użytkowników. Można również tworzyć własne kolekcje, organizując swoje testy np. ze względu na tematykę, czy dodając znalezione zasoby.

Jeśli chcemy stworzyć swój autorski quiz naciskamy przycisk CREATE.

Tworząc swój quiz, możemy sami decydować o tym w jaki sposób wyglądają pytania, jak również o tym ile czasu na odpowiedź mają użytkownicy. Do pytania możemy dodawać podpowiedź, którą może być np. zdjęcie (pamiętamy o wykorzystaniu zdjęć zgodnie z prawem, można wykorzystywać platformy ze zdjęciami oferującymi pliki z tzw. wolnych zasobów).

W gotowy quiz można zagrać samemu, grupowo, indywidualnie lub zadać jako zadanie domowe każdemu z uczniów.

Po rozwiązaniu quizu, nauczyciel (twórca) ma dostęp do indywidualnych wyników każdego ucznia (w zakładce RAPORTY). Dane te można pobrać w formie tabelki otwieranej w Exelu. Informacje jakie będą dla nas widoczne, to: ile osób brało udział w quizie, jaka była poprawność odpowiedzi, który uczeń które zadanie rozwiązał dobrze, a które źle. Na podstawie tych wyników można wystawić uczniowi ocenę zgodnie z kryteriami obowiązującymi na danym przedmiocie.

Jeśli quiz ma nam posłużyć za test wiedzy, przydatna jest także możliwość losowego doboru pytań. Wówczas kolejność wyświetlanych pytań u każdego uczestnika jest inna, a szansa współpracy maleje.

Podgląd narzędzia

Strona startowa po zalogowaniu:

Pomocne przy poznawaniu narzędzia

Tutorial, który krok po kroku tłumaczy jak poruszać się po platformie Quizziz:

https://www.youtube.com/results?search_query=tutorial+quizziz+polski


Nasza propozycja wykorzystania Quizziz na lekcji z  edukacji globalnej.

Gotowy Quiz dotyczący edukacji globalnej znajduje się pod linkiem: https://quizizz.com/admin/quiz/5b9d2aba71177a0019c7948a/edukacja-globalna-wprowadzenie

Z quizu możn skorzystć po uprzedniej rejestracji na stronę.

Proponowany quiz, może wprowadzać w tematykę edukacji globalnej, pomaga zapoznać uczniów z definicją i porusza najważniejsze aspekty dotyczące zagadnienia.

Poziom edukacyjny

Quiz może być rozwiązywany przez uczniów klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych.