grudzień 11, 2018

Czym jest teatrzyk Kamishibai?

Hits: 466

Kamishibai

 

Ramka, karty z treścią wizualną i słowną oraz lektor – tylko tyle potrzeba, by wyczarować niezwykłą opowieść przeżywaną tu i teraz przez wszystkich zgromadzonych. Opowieść, która przenosi słuchających do „innej rzeczywistości”. Czy dzisiaj – w czasach tylu bodźców audiowizualnych – można pozyskać uwagę odbiorcy za pomocą innego niż elektroniczny ekranu? Można!

Kamishibai to technika czytania lub opowiadania, która narodziła się w Japonii. Kami to papier, shibai oznacza teatr/sztukę. Kamishibai tłumaczy się więc często jako „papierowy teatr”, ale równie częste są określenia „teatr ilustracji” lub „teatr obrazkowy”.

 

Ważnym elementem tej metody spotkania z odbiorcą jest rama – butai. Może być ona wykonana z drewna albo z kartonu. To na ekranie butai pojawiają się kolejne ilustracje prowadzące widzów przez snutą przed nimi opowieść. Tradycyjna rama posiada trzy skrzydła: dwa boczne i jedno otwierające się do góry. Dzięki takiemu rozwiązaniu otwarte butai wygląda jak teatralna scena. Czasem jednak rama ma tylko dwie okiennice, a niekiedy można spotkać się z techniką kamishibai bez wykorzystania jakiejkolwiek ramy – wówczas mamy tylko lektora trzymającego karty.

 

Drugim istotnym elementem są książki kamishibai, które mają formę kart narracyjnych do czytania i prezentacji. Karty nie są ze sobą spięte, gdyż lektor przekłada je w trakcie opowieści. Są one dwustronne: na jednej stronie widnieje ilustracja, a na drugiej stronie znajduje się tekst i podgląd obrazka, który widzą odbiorcy (ze względu na specyfikę kamishibai tekst na tylnej stronie karty nie dotyczy aktualnie pokazywanej ilustracji, tylko następnego obrazka).

 

 

 

 

 

Kamishibai jest zatem połączeniem książki ilustrowanej z teatrem.

 

 

Zarówno karty, jak i ramę można wykonać samemu. Zapraszamy do zapoznania się z naszym teatrzykiem Kamishibai pt. “W naszych rękach”. Jest to książka w konwencji Kamishibai z zakresu edukacji globalnej podejmująca tematykę wzajemnych zależności między ludźmi żyjącymi obecnie na Ziemi, dotykająca również problemu świadomej konsumpcji, jakości życia ludzi w różnych częściach świata oraz wspólnej odpowiedzialności za środowisko naturalne.

 

 

Inne miejsca gdzie spotkać można Kamishibai – historia, gotowe książki, materiały do samodzielnej pracy, inspiracje:

  • Wydawnictwo Tibum
  • Mały Teatr Ilustracji
  • Zielona Grupa
  • Art Wood
  • Risprint

Joanna Rzońca