Hits: 403
Myślenie wizualne
Myślenie wizualne to idea utrwalania i przekazywania informacji z pomocą obrazów – dlatego często stosuje się też wobec niej termin „myślenie obrazami”. Tak naprawdę myślenie wizualne nie ogranicza się do samych obrazów, tylko jest ich połączeniem z zapisem słownym.
Autorem określenia „myślenie wizualne” (visual thinking) i „język wizualny” (visual language) jest dr Robert Horn, który dużą część swojej naukowej aktywności poświęcił efektywnym sposobom przekazywania informacji. Zauważył on, że wzajemne powiązanie ze sobą obrazów i słów jest bardzo skutecznym rozbudowaniem standardowego sposobu komunikacji współczesnego człowieka, która oparta jest jedynie na słowie. Myślenie wizualne jest alternatywnym rodzajem pracy umysłowej organizującym nasze myśli w sposób nielinearny i przestrzenny, co pozwala na bardziej zrozumiałe przekazanie abstrakcyjnych idei, a także przekłada się na nasze kompetencje w rozwiązywaniu problemów.
Popularyzatorem tego sposobu komunikacji – szczególnie w biznesie, ale także w życiu codziennym – jest Dan Roam, założyciel i prezes dużej amerykańskiej firmy konsultingowej, a przy okazji autor bestsellerów dotyczących wykorzystania myślenia wizualnego w biznesie i twórca najbardziej popularnej definicji tego pojęcia. Dan Roam przekonał wiele osób, że po pierwsze rysowanie i w ogóle wizualizacja informacji jest dla człowieka czymś naturalnym, a po drugie, że rysować może prawie KAŻDY. Czy aby na pewno każdy? Tak, pod warunkiem, że jest w stanie posługiwać się kilkoma podstawowymi elementami języka wizualnego. „Jeżeli umiesz narysować kwadrat, trójkąt, kółko, kropkę, kreskę prostą i pofalowaną, to znaczy, że potrafisz narysować wszystko!” – mawia Roam.
I nie należy się przejmować, że nasze wizualne notatki nie są „ładne”, bo nie o to tu chodzi. Myślenie wizualne nie jest bowiem procesem artystycznym, ale intelektualnym i wizualizowane przez nas informacje mają być przede wszystkim czytelne.
Obecnie myślenie wizualne jest narzędziem wykorzystywanym głównie w biznesie i w edukacji.
Metody myślenia wizualnego:
-
Graphic recording (zapis graficzny)
-
Graphic facilitation (facylitacja graficzna)
-
Sketchnoting , czyli wizualne notatki (szkic-notatki, rysnotki)
-
Bullet Journal, czyli graficzna metoda planowania i zarządzania czasem
-
Explained film (filmy eksplanacyjne)